Muzeum Stutthof w Sztutowie

Wspominałam już wcześniej, że na Pomorzu jestem z powodu praktyk, które robię w Muzeum Stutthof w Sztutowie.  Długo zastanawiałam się czy na blogu o bardzo lekkiej, psiej tematyce, powinnam napisać coś więcej na temat Muzeum. Uznałam jednak, że warto wspomnieć o tym miejscu, bo, po prostu, jest ciekawe i wyjątkowe pod wieloma względami. Poniżej bardzo (bardzo…)  skrótowy opis tego miejsca.

Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało utworzone na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. KL Stutthof był najdłużej istniejącym na terenie Polski obozem – Powstał już 2 września 1939, a wojska radzieckie wkroczyły na teren Stutthof dopiero 9 maja 1945.  Ocenia się, że w obozie Stutthof przebywało około 120, 000 więźniów. Liczba ofiar to 65,000. Zdarzały się zwolnienia z obozu – więźniów osadzonych na tzw: „wychowanie”. W ciągu 6 lat istnienia obozu udało się uciec tylko jednej osobie. Więźniowie Obozu Stutthof pochodzili łącznie z 28 państw europejskich, będących pod okupacją niemiecką, a także ze Stanów Zjednoczonych. Do Stutthof przybywały także transporty z innych obozów koncentracyjnych.  KL Stutthof był częścią systemu podobozów na Pomorzu (tutaj polecam tą książkę).
W styczniu 1945 zadecydowano o lądowej ewakuacji obozu. Do kwietnia w obozie pozostało około 12,000 więźniów, z powodu epidemii tyfusa przeżyło tylko 4508.  Pod koniec kwietnia Naziści zadecydowali o morskiej ewakuacji reszty więźniów. Więźniowie byli ładowani na barki w Mikoszewie i poprzez przeładunek na Helu, holowani byli w kierunku Zatoki Lubeckiej.

W Muzeum Stutthof znajduje się ekspozycja stała dotycząca historii obozu. Można też obejrzeć wystawę opowiadającą historię Żydów, którzy trafili do obozu Stutthof. Są też liczne wystawy czasowe. W muzealnym kinie puszczane są filmy dokumentalne.

W czasie moich praktyk, 9 maja, Muzeum uczciło 69 rocznice wyzwolenia obozu Stutthof. Relacje z tej uroczystości można zobaczyć m.in. na FB Muzeum.

Praktyki w Muzeum Stutthof to bardzo ważne doświadczenie. Najciekawszym momentem w ciągu tych dwóch tygodni  spotkanie z Ocalonymi podczas uroczystości 9 maja, i wizyta w archiwum muzeum, gdzie mogłam zobaczyć oryginały wielu przedmiotów pokazywanych na wystawie tylko na zdjęciach. Przyznaję, że było to dla mnie niesamowite, a emocji, jakie mi wtedy towarzyszyły, nigdy nie zapomnę.

stutthof.org
źródło: stutthof.org

DSC_0566

DSC_0562

DSC_0568

DSC_0570

DSC_0572

stutthof 2
źródło: stutthof.org
pomorskie.travel
źródło: pomorskie.travel.pl
Reklama

2 uwagi do wpisu “Muzeum Stutthof w Sztutowie

  1. Byłem, widziałem ten obóz i dobrze że, powstają takie miejsca pamięci, które choć trochę przybliżają nam cierpienie ludzi, którzy byli innej wiary, rasy. Takie miejsca są „pomnikami” pamięci o nich.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s