Ruiny Brederode – pies na zamku

Byliście kiedyś z Waszym psem na zamku? My mieliśmy okazję na taką wycieczkę dopiero tu w Holandii. Planując wizytę w Caprera Estate, wyszukałam, że w okolicy znajdują się tzn. Ruiny Zamku Brederode (zwykle informacje w internecie są pod hasłem ‚Ruiny Brederode’).

Zamek Brederode został wybudowany w 1282. Niestety w następnych stuleciach zamek był częściowo niszczony i wiele razy odbudowywany. W połowie XVI wieku Haarlem dostał się pod wpływ Hiszpanów, a ruiny zamku przykryły wydmy. Pod koniec tego samego stulecia rodzina Brederode zainwestowała w odrestaurowanie zamku. Obecnie możemy podziwiać to co przetrwało z jego świetności.

Zamek jest naprawdę wspaniały! Przetrwało kilka komnat i wież na które można się wspiąć i podziwiać widoki. W jednak z sal rozpalono ogień w kominku, nakryto do stołu. Dodatkowo w tle sączyła się cicho muzyka i głośników, które gdzieś ukryto. Niby nic specjalnego, ale nie chciałam stamtąd iść. W deszczowy, chłodny dzień to magia! Byliśmy zachwyceni. Zamek jest stosunkowo mały a spędziliśmy tam sporo czasu. Byliśmy tam tylko my troje i cieszyliśmy się spokojem tego miejsca.
ruins of brederodeP1120775ruins of brederodeBerek był bardzo podekscytowany, ale w pozytywny sposób – wszędzie zaglądał, wszystko obwąchiwał i wszędzie chciał wejść. Trzymałam go jednak na smyczy, bo nie chciałam by wbiegł na wieżę, albo skoczył na okno myśląc, że to zwykły murem… Zamek był dla Ryja czymś trochę niezrozumiałym, bo niby to budynek, ale czasem nie ma dachu, a na podłodze jest ziemia lub trawa. Cegły pachną, czasem jest mocny przeciąg, a w oknach nie ma szyb. I ciepły kominek, który też pachnie, ale i parzy. Berek, jak to pies, reagował na nasze podekscytowanie i zachwyty. A jak wlazłam na wieżę to czekał na dole jak zamrożony i nasłuchiwał co się dzieje. Świetnie było go obserwować :).
ruins of brederode ruins of brederode ruins of brederoderuins of breerodeP1120801

Ruiny zamku można zwiedzać od środy do piątku,
w godzinach od 12.00 do 17.00

W weekendy od 10.00 do 17.00.
Wejściówka dla dorosłej osoby kosztuje 3 euro.
Dzieci do 12 roku życia płacą 1,50 euro. 

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Ruiny Brederode – pies na zamku

  1. Ale wspaniale!
    Kocham zamki i marzą mi się podróże z psem (na razie troszkę za mały)… czuję, że koniecznie zapiszę sobie ten zamek na liście celów!
    Piękną podróż mieliście 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s