Graniczne puzzle

Nigdy czegoś takiego nie widziałam i pewnie nie zobaczę! Holenderskie miasteczko Baarle -Nassau i belgijskie Baarle-Hertog mają najbardziej skomplikowane granice w Europie, bo … to miejscowość, która leży w Holandii, ale spora część jej terytorium należy do Belgii.
For real.

Państwo w państwie

Miasteczko Baarle ma dwie części – jedna o nazwie Baarle-Nassau należy do Holandii, natomiast druga część Baarle-Hertog to już terytorium Belgii. Tylko że … Baarle-Hertog, czyli Belgia, jest nadal w Holandii.

enclaves-belgium-blog427

Wszystko świetnie widać na mapce na górze – linia czerwona zaznacza część belgijską miasta która znajduje się w Holandii. Dodatkowo niebieskie linie pokazują część holenderską w części belgijskiej, która jest już i tak w Holandii. Poezja! A wszystko to jest wynikiem umów i ustaleń pomiędzy średniowiecznymi handlarzami, którzy w XII wieku ubijali targu wymieniając się kawałkami lądu.

Gdzie zaczynają się schody?

A gdzie ich nie ma w takiej sytuacji? W mieście granice przecinają ulice, budynki, sklepy. W Baarle są dwie poczty państwowe (i dwie różne skrzynki pocztowe), straże pożarne, różne służby publiczne. Wspólny budynek dzieli natomiast policja, ale w środku siedzą policjanci z dwóch różnych krajów. Mieszkańcy podlegają prawu holenderskiemu, lub belgijskiemu, zależnie od tego gdzie mieszkają. Czasem sąsiedzi mieszkają w dwóch różnych państwach.

W Holandii bary zamykają o godzinie 2.00, natomiast nie ma takiej zasady w Belgii. Często mieszkańcy podczas imprezy przesiadają się do stolika w innej knajpie, dosłownie parę metrów dalej, gdzie lokal jest w Belgii i jest dłużej otwarty. W sklepach, przez które czasem przebiega granica państwa, są dwa terminale, bo w Holandii nie da się użyć karty z belgijskiego banku i na odwrót. Ceny produktów, np. chociażby benzyny, są inne.

baarle1

Adresy domów są ustalane według zasady w którym kraju znajdują się drzwi główne do danego budynku. Ale w mieście jest jeden budynek gdzie drzwi są dokładnie „na granicy”. Właściciel nigdy nie chciał przesunąć drzwi, więc, koniec końców, jego dom ma dwa adresy – jeden holenderski i jeden belgijski. Popatrzcie, są dwie plakietki z numerkami i są nawet dwa dzwonki do drzwi 🙂 .

 

baarle7

baarle9

Jednak Berka najbardziej interesowała zupełnie inna kwestia – mianowicie kury… W miasteczku wszędzie łążą kuty, koguty i kurczaczki. Mieszkańcy, chyba na zasadzie społecznej inicjatywy, hodują drób, który potem rozłazi się po całej miejscowości. Kury migały Berkowi dosłownie wszędzie – na ulicach, parkingach, trawnikach… Możecie sobie wyobrazić jak się miotał widząc te biegające kuraki, których nie mógł na spokojnie obejrzeć.

baarle4

baarle5

Mieszkańcy Baarle są bardzo dumni z administracyjnego zamieszania, co sprawia, że bieganie po miasteczku z aparatem i fotografowanie chodnika, ścian lub czyichś drzwi od domu nikogo nie oburza ani nie dziwi.

baarle10

baarle3

baarle11

W Baarle jest naprawdę dużo sklepów sprzedających sztuczne ognie. Prawo w Belgii zezwala na ich sprzedaż przez cały rok, natomiast w Holandii jest to legalne tylko przez 3 dni w roku. Business się kręci.

Wszystkim zainteresowanym polecam obejrzenie krótkiego filmiku wyjaśniającego w sposób prosty i zabawny całe zamieszanie z granicami państwowymi w Baarle.

 

 

źródło: Amusing Planet

Reklama

4 uwagi do wpisu “Graniczne puzzle

  1. Bardzo fajny wpis – ponownie nie miałem dłuższy czas okazji do czytania, więc nadrabiam. Ogólnie takie podróżowanie wydaje się ciekawe, a z psem tym bardziej. Miło zobaczyć psisko w odmiennej scenerii 🙂

    Jeżeli chodzi o samą sytuację i Państwo w Państwie to każdy sposób jest dobry, żeby się wyróżnić – zawsze więcej turystów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s